Menu Zamknij

Rekuperatory

Co to jest i jak działa rekuperacja?

REKUPERATORY  to centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła z wymiennikiem przeciwprądowym,  krzyżowym lub obrotowym najnowszej generacji dostępne wraz z montażem w firmie NTS-Energy.

Technologia produkcji rekuperatorów  jest cały czas udoskonalana przez  inżynierów na całym świecie obecnie urządzenia te spełniają najsurowsze kryteria technologiczne.

Rekuperatory uwzględniają specyfikę klimatu w Polsce i wysokie wymagania polskich inwestorów.

Dostępne są również w wersji z wymiennikiem entalpicznym (oprócz ciepła odzyskującego również wilgoć).

Rekuperatory posiadają możliwości rozbudowy o urządzenia wspomagające system wentylacyjny i poprawiające komfort klimatyczny oraz zyski energetyczne :

 • glikolowy gruntowy wymiennik ciepła (GWC),

 • urządzenie jonizująco-oczyszczające

 • nagrzewnica wtórna,

 • sterowniki bezprzewodowe i przewodowe,

 • czujniki dwutlenku węgla i wilgotności.

Rekuperatory można podłączyć do instalacji domu inteligentnego.

Rekuperatory dzielimy na kategorie :

 • z wymiennikiem przeciwprądowym
 • z wymiennikiem krzyżowym
 • z wymiennikiem obrotowym

Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym:

Kanały powietrza ustawione są równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego. Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do 95% odzysku ciepła (przy stosowaniu wymienników przeciwprądowych o spiralnym kształcie kanałów)

Rekuperatory wyposażone w wymiennik przeciwprądowy o najwyższej sprawności oraz wentylatory na prąd stały. Konstrukcja wirników wentylatorów minimalizuje zużycie energii elektrycznej, co za tym idzie pozwala na utrzymanie kosztów eksploatacyjnych centrali na najniższym poziomie. Inteligentny, automatycznie regulowany układ antyzamrożeniowy zabezpiecza wymiennik ciepła przed zamarzaniem podczas długotrwałych, silnych mrozów. Automatycznie działający by-pass dba o najwyższy komfort temperaturowy w pomieszczeniach.

Każde urządzenie  wyposażone jest w wewnętrzną zintegrowaną nagrzewnicę wstępną załączającą się na impulsowo, co zapewnia minimalizację zużycia energii i pozwala na równomierną pracę sytemu.

Wymiennik przeciwprądowy rekuperatorów o unikatowej konstrukcji wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego zapewniający odzysk ciepła na poziomie do 95% oraz do 127% w wersji entalpicznej .

Opcjonalnie centralę można wyposażyć w:

 • czujnik wilgotności,

 • czujnik CO2,

 • nagrzewnicę wodną kanałową,

 • chłodnicę kanałową.

Rekuperatory z wymiennikiem  krzyżowym:

Powietrze przepływa przez ustawione do siebie prostopadle kanały. W jednym przepływa ciepłe powietrze wywiewane z zewnątrz ogrzewając rząd kanałów z powietrzem z zewnętrza. Sprawność tego typu rekuperatora waha się od 50-70% odzysku ciepła, stosując jednak dwa wymienniki-szeregowo osiągnąć można sprawność do 90%.

Rekuperatory z wymiennikiem obrotowym:

Wymiennik obrotowy ma kształt walca a funkcję wymiennika pełni obracający się  wirnik, zbudowany z pofalowanej blachy aluminiowej nawiniętej na walec. Znajduje się on w ciągłym ruchu i napędzany jest przez dodatkowy silnik prądu stałego.  Taka konstrukcja urządzenia sprawia, że do kanalików znajdujących się wewnątrz walca napływa raz świeże powietrze, a raz zużyte a energia cieplna zostaje przekazana w trakcie obrotu walca. Odzysk ciepła w rekuperatorach z wymiennikiem obrotowym waha się w granicach 70% – 85%. Zaletą tych wymienników  jest to, że ze względu na swoją konstrukcję nie następuje wykraplanie się pary wodnej  i w związku z tym wymiennik nie ulega zaszronieniu  w okresie niskich temperatur na zewnątrz. Dodatkowym walorem jest odzysk wilgoci z powietrza jak i chłodu w upalne dni.

Na tę chwilę z pośród licznej grupy producentów rekomendujemy rekuperatory marki:

Kanały dystrybucji powietrza

Tyle na temat central i parę słów na temat kanałów dystrybucji powietrza czyli kanałów:

Można kanały wentylacyjne ze względu na małe średnice ułożyć w warstwie styropianu pod ogrzewaniem podłogowym.

 

Posiadamy w ofercie rekuperatory : AERIS, R-Vent, Thessla Green,Mitsubishi, Chigo

Nasza oferta obejmuje:

 • dobór rekuperatora
 • projekt roboczy systemu
 • wycenę
 • montaż
 • regulację

Już dziś zamów bezpłatną wycenę na dostawę rekuperatora z montażem: