Menu Zamknij

Klimatyzacja do domu i biura

Montaż klimatyzacji

Urządzenia, których zakładaniem się zajmujemy, w upalne dni potrafią przynieść ogromną ulgę od piekącego słońca. Montaż klimatyzatorów nie jest jednak prostą, a tym samym tanią sprawą. Bez względu czy dla biura lub dla domu warto postawić na tę inwestycję, aby cieszyć się latem przyjemnym chłodem. Jest to szczególnie istotne w różnych zakładach pracy, aby zapewnić podwładnym komfortowe warunki pracy – te z kolei powinny przełożyć się na ich wydajność. Klimatyzacja do domu czy do biura wymaga pewnych nakładów pieniężnych.

W koszty montażu klimatyzacji do biura i domu wchodzą między innymi takie czynniki, jak:

 • przygotowanie do pracy,
 • zapewnienie potrzebnych materiałów,
 • zużycie specjalistycznych narzędzi podczas montażu,
 • podłączenie instalacji elektrycznej,
 • wytworzenie próżni,
 • założenie grawitacyjnego odprowadzenia skroplin,
 • sprawdzenie poprawności działania,
 • kontrola szczelności instalacji chłodniczej,
 • klimatyzator.

Do wyżej wymienionych kosztów może okazać się, że koniecznie trzeba będzie doliczyć prace, które ingerują w samą architekturę budynku. Chłodzenie pomieszczenia wymaga odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz, do tego z kolei będzie potrzebne miejsce na rury, dzięki którym ciepło jest transportowane.

Montaż klimatyzatorów do biura i do domu – nie tnij kosztów!

Wiele osób decyduje się na założenie tego urządzenia starając się uzyskać jak najniższą cenę. Robią to na przykład poprzez wybór tańszego sprzętu, próbują również zamontować klimatyzatory do domu na własną rękę na podstawie poradników, które można znaleźć w sieci. Poradniki jednak te nie mówią jednego – nie zawsze warto aż tak oszczędzać! Postawienie na fachowców w branży przekłada się przede wszystkim na wybór sprzętu, który będzie służył przez długi czas. Co więcej, fachowcy wyposażeni są w specjalistyczne narzędzia, dzięki którym wszystkie prace przebiegają szybciej, a także będą z całą pewnością zrobione lepiej.

Chociaż wybór specjalistycznej firmy jest droższym rozwiązaniem, to jednak w ujęciu długoterminowym przekłada się na większe oszczędności w przeciwieństwie do montażu klimatyzacji do domu lub dla biura na własną rękę. W zalety wyboru specjalistów można wliczyć również fakt, iż urządzenie jest objęte gwarancją do czasu, gdy jego instalacją zajmują się osoby posiadające odpowiednie, potwierdzone uprawnienia.

Dlaczego warto postawić na zakup urządzenia z montażem klimatyzacji?

Bez względu na to czy chcesz cieszyć się przyjemnym chłodem w domu lub zapewnić komfort pracownikom w biurze, warto postawić na firmę, która oferuje zarówno potrzebne oporządzenie, jak i wykonuje usługę instalacji. Wynika to przede wszystkim z tego, że firma posiada obniżona stawkę VAT na zakup urządzenia – tylko 8%, co jest dużą różnica w przypadku, gdy zakupu dokonuje klient indywidualny ze stawką 23%. Ponadto decydując się kompleksowo na usługi firmy, gwarancja obejmuje nie tylko urządzenie, ale również całą wykonaną pracę, czyli montaż sprzętu chłodzącego w biurze lub domu. Co więcej, w takim przypadku również można liczyć na mniejsze koszty – dojazdu, materiałów, zużycia narzędzi.

Co oznaczają skróty typu RAC, CAC, PAC itp..to określenia stosowane przez różnych producentów urządzeń klimatyzacyjnych.

 • RAC (Residential Air Conditioners) – to grupa klimatyzatorów przeznaczona dla odbiorców indywidualnych (klimatyzacja domów i mieszkań) i biznesowych (małe sklepy i biura) do montażu w mniejszych pomieszczeniach.
 • CAC (Ceiling Air Conditioners) – seria urządzeń typu monosplit przeznaczonych do zabudowy. Są to urządzenia kasetonowe, kanałowe, konsole, urządzenia przypodłogowe i przysufitowe.
 • PAC (Packaged Air Conditioners) – to klimatyzatory stworzone z myślą o zastosowaniach biznesowych i przemysłowych – duże biura, restauracje, sale konferencyjne, pomieszczenia techniczne itp.
 • FJM (Free Joint Multi) Split Systems – grupa urządzeń które w róznych konfiguracjach mogą tworzyć system multisplit. Określenie FJM jest skrótem określającym urządzenia klimatyzacyjne multi firmy Samsung.
 • VRF (Variable Refrigerant Flow) – to system klimatyzacyjny z przeznaczeniem dla rozległych obiektów mieszkalnych, biurowych, biznesowych, w którym charakterystyczną cechą układu jest zmienna ilość pzepływu czynnika chłodniczego. Możliwości, zakres produktów i zastosowań, zaawansowane technologie systemów VRF sprawiają, że uznaje się je za kompleksowe rozwiązanie systemowe.
 • DVM (DVM Digital Variable Multi) VRF Systems – system klimatyzacyjny firmy Samsung działający na podobnej zasadzie jak system VRF.
 • ERV (Energy Recovery Ventilation) Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Dotyczy to central z wymianą energii powietrze-powietrze.